Son Dakika
Anasayfa / Rüya Yorumları Tabirleri / Rüyada deve görmek

Rüyada deve görmek

Rüyada deve görmek, Bazı sorunlarla karşılağacaksınız anca sabrederseniz ve yılmazsanız bu sorunları aşabilirsiniz demektir. Bir deveye sahip olduğunuzu görmek, para durumunuzun iyileşeceğini ve elinize para geçeceğini belirtir. Rüyada deve, dağlarda, te­pelerde yaşayan riyaset sahibi, helal rızıklı bir adamla tevil edilir. Kafasının deve kafasına dönüştüğünü gören kimse, riyaset ve liderlik makamına nail olur. Bir yere yabancı devenin girdiğini görmek, yağmurlar ve sellerle tabir olunur. Rüyada bir devenin üzerinde binek aletleri olmadan bir şehre girmek ya da devenin mutad hayvan yolundan başka bir yolda yürümesi, yağmur bulutlarına ve yağmurlara delalet eder. Bir deve sahibi olduğunu görmek, mevki sahibi kişileri emri altında tutmaya işaret eder. Bir deve bir adamdır. Asaletli deve yolcuya, yaşlı adama ya da meşhur adama delalet eder. Bazen deve şeytana, bazen ölüme, bazen cahil ve münafık adama delalet eder. Zira ayeti kerimede ( Onlar ancak hayvanlar gibidir.) buyrulmuştur. Rüyada deve bazen sabırlı adama, bazende gemiye delalet eder. Zira “karaların gemisi devedir” denmiştir. Deve hüzne de delalet eder. Çünkü Rasulullah efendimiz (sallallahü aleyhi vessellem) “deveye binmek hüzün ve şöhrettir” buyurmuştur.

Bir hastanın yolculuk için deveye binmesi, ölümüne işaret eder. Bir deve ile hükümdara ya da vezire saldırdığını görmek, hapsedileceğine ve helak olacağına, bir mahfil üzerinde ise güçlü bir adamdan destek alaca­ğına, kocası olmayan bir kadının deveye binmesi evlenmesine, kocası gur­bette ise geleceğine delalet eder. Ancak rüyada şerre delalet eden bir şey var ise kadının rezil olacağına ve o şeyle insanlar arasında meşhur olaca­ğına delalet eder. Bir devenin bir tasa ya da bir bardağa girmesi, kendisine ya da yakınlarından birisine cin musallat olmasına, evde boğazlanmış bir deve o evin sahibi hasta ise öleceğine ya da hizmetçisinin, çocuğunun ya da reisinin öleceğine, devenin etlerinin parçalandığını, kemiklerinin ayrıldığını görmesi, o kişinin mirasına delalet eder. Devenin kesilmesi yemek için ol­duğunu ve orada hasta olmadığını görmek, açacağı bir depoya ya da içindekilerinden nimetleneceği bir çantaya delalet eder.

Şehrin ortasında ya da insanların arasındaki deve, güç kuvvet sahibi insanları öldüren ya da kendi ölen adama, kesilmiş ise o kişinin mazlum olduğuna, diri olarak derisinin yüzülmesi saltanatının gideceğine ve malla­rının elinden alınacağına delalet eder. Rüyada devenin et yediğini ya da insanların evlerine girip orada bir şeyler yediğini görmek, salgın veba has­talığına işarettir. Devenin insanları kovalaması zalim sultana, düşmana ya da zarar veren sele delalet eder. Bu deveyi kestiğini ya da ondan bir uz­vunu kırdığını ya da ondan yediğini gören kimse, o miktarca zarar görür. Fil, zürafa ve deve kuşuda bu tabirdedir. Bir tabirde Arap asıllı deveye binmek hacca, deveden düşmek fakir­liğe, deveyi dörtnala koşturmak hastalığa, devenin kişinin üzerine saldır­ması hastalığa, üzüntüye ve bir adamla aralarında düşmanlık çıkmasına delalet eder, denilmiştir. Rüyada deveyi zabt edememek kuvvetli bir düşmandan gelecek üzün­tülere, devenin dizginlerini alıp bildiği bir yere sürdüğünü görmek barışa, bazen kötü adama delalet eder. Bir tabirde de devenin dizginlerini elinde tutmak liderlerin kendisine boyun eğmesine, arap asıllı develeri gütmek, arâplara idarecilik yapmaya, arap devesi değil ise arap olmayanları yönet­meye delalet eder. Devenin postunu aldığını görmek, kalıcı mala, iki devenin kavga et­mesi, iki hükümdarın ya da iki büyük adamın arasında çıkacak savaşa, çiğ olan devenin başını yemek, büyük bir adamın gıybetini yapmaya, bir deve­nin sütünü sağmak haram mal alacağına, deve eti yemek hastalanmaya, deve etini almak, yemek için değil ise rüyadaki devenin delalet ettiği şey­ler sebebi ile mal kazanacağına, deve derisi mirasa delalet eder.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Rüyada Soba Görmek

Nablusi (rahmetuilahi aleyh)’in tabiri: Rüyada deve üzüntüdür. Arap devesi hacca, arap olmayan devenin kendisine itaat etmesi yabancı bir adam tarafından ihtiyacını gidereceğine, yol üstünde deveden inmek, has­talanmaya ve yolculuğun kendisine zor gelmesine sonra iyileşip işlerin ko­laylaşacağına, devenin kendisine saldırması akılsız bir adamın kendisine düşmanlık yapmasına ya da üzüntüye ve hastalığa, devenin dizginlerini elinde tutup bir yolda sürdüğünü görmek, yanlış yolda olan bir adamı doğru yola getireceğine, yol olmayan bir yerde deve sürmek, bir adamı yanlış yola düşüreceğine delalet eder.
Rüyada develer satın almak düşmanlarım idare edeceğine ve onları kendi işlerinde kullanacağına, bahçesinde, tarlasında deve görmek, hayra ve berekete, bir şehirde deve sürüleri görmek o yerde savaş çıkacağına, o deve sürülerine sahip olduğunu görmek, güçlü bir saltanata sahip olacağına ve elinin altındaki adamları ile düşmanlara galip geleceğine, devenin sır­tından düşmek muhtaç kalmaya delalet eder.
Bir devenin kendisine saldırdığını ve uzvunu kırdığım görmek, düş­manları tarafından bir felakete uğrayacağına ve kendisine galip gelecekle­rine, bir deveyi kestiğini görmek rahata ereceğine ve düşmanlarına galip gelmeye delalet eder.

Rüyada deve, geminin hızlı gitmesine yarayan yel­kenlerine delalettir. Yolcu olan birinin deve görmesi, yolculuğunun rahat ve hızlı olacağına ya da tam tersi olacağına delalet eder. Bu tabir rüyada gördüğü devenin haline göre anlaşılır. Kaçak olan, husumette olan ya da arkadaşlarından ayrılan kimselerin rüyada deve görmesi, bunların sebat ve fikirlerinin olmadığına ve korkak olduklarına işarettir.

Deve sürülerinin bir şehre girmesi, taun hastalığına bir evde devenin kesildiğini görmek, o evde çevik bir adamın ölmesine, kendisinin deve ol­duğunu görmek, insanların yüklerini taşımaya delalettir. Deve eti yemek hastalığa delalet eder. Bir tabirde ise bu rüyada beis yoktur.
Bir deve sahibi olmak güzel bir akıbete, dinin selametine ve itikadın doğruluğuna, bazen deve görmek kötü amellere, kara hayvanı olduğu için yerleşim yerlerine, gemiye, bazen ölüme, bazende hanıma delalet eder.

Deve kin ve düşmanlığa, aradan çok zaman geçsede intikam almaya, sabırlı adama, bazende işlerinde aceleci olanların yavaşlamasına, rızıklara, yetkili kişilere, denizde ve karada ticaret yapan tüccarlara, yabancı ve gariplere, üzüntü keder ve malların soyulmasına, bazende şeytana ve içinde nifak olan cahil kimseye delalet eder. Rüyada bir deveyi sağmak hükümdarın vereceği mala, sütün kan olması haram mala, bir deveyi dar bir yerden sokmak istediğini yerin genişlemediğini ve devenin sığmadığını görmek bidate işarettir. Bir devenin kendisine aştığını görmek, şiddete, korkuya ve zillete kendisinin deveye vatı etmesi, zarar edeceğine delalet eder.

Bir önceki yazımız olan Rüyada Cami Görmek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Rüyada Kahve İçmek

Rüyada kahve içmek, mutluluk ve başarı demektir. Özellikle de aşk hayatında yaşanacak güzel olaylara, atılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir