Son Dakika
Anasayfa / Rüya Yorumları Tabirleri / Rüyada Cami Görmek

Rüyada Cami Görmek

Rüyada cami görmek veya mescit görmek yapılan işlerde başarı kazanacağına arzuların gerçekleşeceğine delalet eder. Rüyada şehrin büyük camisini görmek o şehrin ahalisine, caminin üst tarafları şehrin yöneticilerine, alt tarafları halka, direkleri zikir ehline ve sultanın yanında faydalı işler yapan ilim ve ibadet ehline, caminin mihrabı insanların liderine, minberi sultana ve hatibe, kandilleri mücahitlere, cihat, hayır, ilim ve hudutlardaki nöbetçilere delalet eder.

Rüyada Caminin halıları hayır ve doğruluk ehli kişilere ve camide toplanan ve namaz kılan kişilere, minaresi şehrin kadısına ya da sözüne rıza gösterilen, gösterdiği yoldan gidilen, emirleri tutulan, davetine icabet edilen ve duasına güvenilen kimseye işaret eder.

Rüyada Caminin kapıları işçilere ve emniyet görevlilerine ve insanlar tarafından dışlanan ve camilere sığınan kimselere delalet eder.

Rüyada Caminin bölümlerindeki güzellik ya da çirkinlik, o bölümlerin tabirde delalet ettiği manalarda itibar edilir.

Nablusi (rahmetullahi aleyh)’in tabiri: Rüyada şehrin camisi din işlerine bakan yöneticiye, helal ve haramı ayıran hâkime, insanların durumlarına göre kazanç sağladıkları çarşı ve pazarlara, itaat edilmesi gereken baba, hoca, eğitmen ve âlim kimseye, mazlum kimse için adalete, kuranı kerime, giren çıkanın çokluğundan dolayı denize, temizlik yerleri olan hamama, Allah Tealanın haşyeti duyulan kabirlere, yıkanmaya, doktora, susmaya, kıbleye yönelmeye, ihsan ve iyilikte bulunmaya, düşmanlara karşı sığınılan yüksek kalelere delalet eder

Caminin kubbeleri sultanın özel adamlarına ve onun işlerine bakan kimselere, caminin genişliği devlet büyüklerine, ışıkları devlet mallarına, halıları adaletin yayılmasına ve sultana itaat eden âlimlere, kapıları sultanın nöbetçilerine, minareleri sultanın vekillerine ya da habercisine delalet eder.

Rüyada Cami hükümdara delalet ettiğinde, direkler onun dönemine, ışıkları zamanındaki fakihlere ve faziletli kimselere, halıları hükümdarın hükmünün yayılmasına, kubbeleri görüşlerin beyanında araştırma yaptığı kitaplarına, minaresi üzerlerine iyiliklerinin bulunduğu tüm halkına, minberi hizmetçilerine, mihrabı hanımına, bazen helal kazanca delalet eder.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Rüyada Oyuncak Silah Görmek

Minare caminin müezzinine, kitaplar onları okuyan kimselere, minber hatibe, kapıları kapıcısına ve kandillerini yakan kimseye delalet eder.

Caminin bölümlerinde ziyade ya da nakışlıktan ne görülürse, delalet ettiği manada itibar edilir.

Kişinin rüyasında cami veya mescid gör­mesi genellikle iyiye ve hayra yorumlanır. Rüyada cami görmek, zenginliğine (mal ve mülke) ve dindar­lığa (kişinin iyi bir müslüman olduğuna) işarettir.
• Rüyasında camide namaz kıldığını gören kimse­nin her işinin düzeleceğine ve işlerinin yolunda gi­deceğine işaret olarak yorumlanır.
• Bir genç rüyasında camiye gittiğini ve cemâate katıldığını görse, bu genç bekâr ise temiz ve güzel bir kızla evleneceğine, eğer evli ise kendisinin güzel ve akıllı bir kızı olacağına işaretle yorumlanır.
• Câbir-il’Mağribî’nin yorumu: Bir kişi rüyasında cami (mescid) yaptırdığını görse, o kişi bekâr ise din­dar bir kimse ile evlenir veya evleneceğine işarettir.
• İbn-i Sîrîn’in yorumu: Rüyasında cami veya mescid yaptırdığını gören kişi salih bir amel işler, yüksek bir mevkiye getirilir, eğer bekârsa güzel bir kimseyle evlenir, parasını din yolunda harcar veya hacca gider yada sadaka-i câriye (halka faydah bir bi­na) yapar şeklinde yorumlanmıştır.
• Kişi rüyasında bir bina yapımında kullandığı inşaat malzemeleri ile bir cami veya bir mescid yap­tırdığını veya yaptırıyormuş olduğunu görse, bu rüyası onun (rüya sahibi) için cennette bir köşk yapı­lacağına müjde ile yorumlamıştır İbn-i Şîrîn.
• Rüyasında bir cami veya mescid üzerine bir ça­tı yaptığını veya yaptırdığını görmek, rüya sahibinin yetimleri, zayıfları ve yoksulları gözetip koruduğuna işaret olarak yorumlamıştır İbn-i Şîrîn.

Bir önceki yazımız olan Rüyada Kusmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Rüyada Kahve İçmek

Rüyada kahve içmek, mutluluk ve başarı demektir. Özellikle de aşk hayatında yaşanacak güzel olaylara, atılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir